Inspirujte se výběrem osvědčených druhů rostlin, které si dokážou poradit i v nehostinných podmínkách pod korunami stromů.
Pěstování rostlin pod stromy a živými ploty bývá problematické. Proniká sem velmi málo světla, bývá zde příliš vlhká nebo i suchá půda, která je navíc chudá na živiny. Když si však tato místa před výsadbou kvalitně připravíte, zvolíte sem vhodné rostlinné druhy, správně je vysadíte a zkombinujete, získáte přitažlivě působící výsadby. Budou plné svěžesti, syté zeleně a krásných květin.
16 rostlin vhodných pod koruny stromů
1 Měsíčnice (toulavý stín, polostín)
Jedná se o tradiční dvouletou rostlinu venkovských zahrad, která se kdysi s oblibou pěstovala pro zajímavá stříbřitá souplodí. Měsíčnice roční (Lunaria annua) má růžové, fialové nebo bílé květy, které vyrůstají z hustě olistěných trsů. Listy některých kultivarů jsou panašovány.
V době kvetení je pohled na porost těchto rostlin kouzelný, květiny jsou velkým lákadlem pro včely. Měsíčnice dává přednost lehčím a výživným půdám, snese však i sucho. Na ideálních stanovištích se zvykne rozmnožovat samovýsevem a každoročně se objevuje ve větším množství.
Kvete: květen – červen
v x š: 90 x 30 cm
2 Hyacintovec (toulavý stín, polostín)
Zasaďte si na podzim několik cibulek této méně známé rostliny a místa pod stromy se zaplní krásnými voňavými květenstvími sytě modré barvy. V příznivých podmínkách se hyacintovec (Hyacinthoides hispanica) rychle rozmnoží a vytvoří souvislejší porosty. Na jaře potřebuje vlhko.
Kvete: duben – květen
v x š: 40 x 15 cm
Hyacintovec
3 Chochlačkovec (hluboký stín, polostín)
Tato méně známá a nenáročná trvalka si poradí is velmi problematickými stanovišti. Chochlačkovec žlutý (Corydalis lutea) tvoří trsy jemných dělených listů a příznačné je pro něj neúnavné kvetení. Květy má žluté. Má v oblibě mírně vlhké humóznější půdy. Po zakořenění snese i sucho.
Kvete: květen – září
v x š: 30 x 45 cm
4 Kandík (hluboký stín, polostín)
Jemně zahnuté okvětní lístky dodávají půvabnému kandíku (Erythronium) neopakovatelné kouzlo. Květy mívá fialové, bílé, růžové nebo žluté. Rostlině je třeba dopřát chladnější místo s vlhkou, humózní a propustnou půdou. Brzy zde vytvoří souvislejší porost. Mimo období kvetení zaujme listy.
Kvete: červen – srpen
v x š: 30 x 10 cm
5 Kokořík (toulavý stín, polostín)
Velice pěkná trvalka, která do zahrad vnáší atmosféru lesa. Hodí se do tradičních i moderních zahrad. Kokořík (Polygonatum multiflorum) zaujme převislými olistěnými stonky se spoustou visacích bílých květů. Má v oblibě vlhké a humóznější půdy. Vynikne v menších i větších skupinách.
Kvete: květen – červen
v x š: 100 x 30 cm

Jak si vypěstovat z jednoroček trvalky? Jak si vypěstovat z jednoroček trvalky?
6 Kostival (toulavý stín, polostín)
Patří mezi osvědčené a nenáročné trvalky na ozelenění měst pod stromy. Kostival hlíznatý (Symphytum tuberosum) se rychle rozšiřuje ve vlhké půdě a jeho květiny lákají první jarní včely, které si hledají potravu. Vybrat lze z více barev, květiny mohou být modré, bílé, růžové a červené.
Kvete: duben – květen
v x š: 45 x 45 cm
7 Křesla (hluboký stín, polostín)
Jedná se o opravdové milovnice stínu, které se rychle rozrůstají a plochu postupně pokrývají svými tenkými kožovitými listy. Na jaře se v porostu objeví růžovo-bílé, čistobílé nebo žluté květy. Krpčiarka (Epimedium rubrum) žádá mírně vlhké půdy a občasné přihnojení kompostem.
Kvete: duben – květen
v x š: 30 x 30 cm
8 Lípkavec (hluboký stín, polostín)
Tato drobná rostlina je známá z volné přírody. Ve vlhké, humózní a na listovku bohaté půdě vytváří svízel marinkový (Galium odoratum) koberec přeslenovitých listů.