16 rostlin, kterými vyplníte stinná místa pod stromy či živými ploty

Inspirujte se výběrem osvědčených druhů rostlin, které si dokážou poradit i v nehostinných podmínkách pod korunami stromů.

Pěstování rostlin pod stromy a živými ploty bývá problematické. Proniká sem velmi málo světla, bývá zde příliš vlhká nebo i suchá půda, která je navíc chudá na živiny. Když si však tato místa před výsadbou kvalitně připravíte, zvolíte sem vhodné rostlinné druhy, správně je vysadíte a zkombinujete, získáte přitažlivě působící výsadby. Budou plné svěžesti, syté zeleně a krásných květin.

16 rostlin vhodných pod koruny stromů
1 Měsíčnice (toulavý stín, polostín)
Jedná se o tradiční dvouletou rostlinu venkovských zahrad, která se kdysi s oblibou pěstovala pro zajímavá stříbřitá souplodí. Měsíčnice roční (Lunaria annua) má růžové, fialové nebo bílé květy, které vyrůstají z hustě olistěných trsů. Listy některých kultivarů jsou panašovány.

V době kvetení je pohled na porost těchto rostlin kouzelný, květiny jsou velkým lákadlem pro včely. Měsíčnice dává přednost lehčím a výživným půdám, snese však i sucho. Na ideálních stanovištích se zvykne rozmnožovat samovýsevem a každoročně se objevuje ve větším množství.
Kvete: květen – červen
v x š: 90 x 30 cm

2 Hyacintovec (toulavý stín, polostín)
Zasaďte si na podzim několik cibulek této méně známé rostliny a místa pod stromy se zaplní krásnými voňavými květenstvími sytě modré barvy. V příznivých podmínkách se hyacintovec (Hyacinthoides hispanica) rychle rozmnoží a vytvoří souvislejší porosty. Na jaře potřebuje vlhko.
Kvete: duben – květen
v x š: 40 x 15 cm

Hyacintovec

3 Chochlačkovec (hluboký stín, polostín)
Tato méně známá a nenáročná trvalka si poradí is velmi problematickými stanovišti. Chochlačkovec žlutý (Corydalis lutea) tvoří trsy jemných dělených listů a příznačné je pro něj neúnavné kvetení. Květy má žluté. Má v oblibě mírně vlhké humóznější půdy. Po zakořenění snese i sucho.
Kvete: květen – září
v x š: 30 x 45 cm

4 Kandík (hluboký stín, polostín)
Jemně zahnuté okvětní lístky dodávají půvabnému kandíku (Erythronium) neopakovatelné kouzlo. Květy mívá fialové, bílé, růžové nebo žluté. Rostlině je třeba dopřát chladnější místo s vlhkou, humózní a propustnou půdou. Brzy zde vytvoří souvislejší porost. Mimo období kvetení zaujme listy.
Kvete: červen – srpen
v x š: 30 x 10 cm

5 Kokořík (toulavý stín, polostín)
Velice pěkná trvalka, která do zahrad vnáší atmosféru lesa. Hodí se do tradičních i moderních zahrad. Kokořík (Polygonatum multiflorum) zaujme převislými olistěnými stonky se spoustou visacích bílých květů. Má v oblibě vlhké a humóznější půdy. Vynikne v menších i větších skupinách.
Kvete: květen – červen
v x š: 100 x 30 cm

Jak si vypěstovat z jednoroček trvalky? Jak si vypěstovat z jednoroček trvalky?
6 Kostival (toulavý stín, polostín)
Patří mezi osvědčené a nenáročné trvalky na ozelenění měst pod stromy. Kostival hlíznatý (Symphytum tuberosum) se rychle rozšiřuje ve vlhké půdě a jeho květiny lákají první jarní včely, které si hledají potravu. Vybrat lze z více barev, květiny mohou být modré, bílé, růžové a červené.
Kvete: duben – květen
v x š: 45 x 45 cm

7 Křesla (hluboký stín, polostín)
Jedná se o opravdové milovnice stínu, které se rychle rozrůstají a plochu postupně pokrývají svými tenkými kožovitými listy. Na jaře se v porostu objeví růžovo-bílé, čistobílé nebo žluté květy. Krpčiarka (Epimedium rubrum) žádá mírně vlhké půdy a občasné přihnojení kompostem.
Kvete: duben – květen
v x š: 30 x 30 cm

8 Lípkavec (hluboký stín, polostín)
Tato drobná rostlina je známá z volné přírody. Ve vlhké, humózní a na listovku bohaté půdě vytváří svízel marinkový (Galium odoratum) koberec přeslenovitých listů.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Nejnovější pudrenky, které nevytvoří masku na tváři: Kvalitní make-up se bez nich neobejde

Přichází období, kdy si pudr rozhodně najde místo ve vaší kosmetické taštičce. Vybrali jsme pro vás nejnovější novinky, které se dokonale postarají o vaši...

Pokud jste se narodili v jednom z těchto znamení, dejte si pozor na nevěru: Červen vám v tomto směru nebude moc nakloněn

Nejdřív to celé bude působit nevinně, ale nakonec přijdete na to, že pokud něco nezměníte, dostanete se do zakouzleného kruhuObdobí, které čeká tři znamení...

Káva alebo ako spoznáte kvalitnú Arabicu?

Na svete existuje viac ako 100 rôznych druhov kávovníkov, avšak celosvetovú produkciu ovládajú iba dvaja z nich. Ide o Robustu a Arabicu. Ak patríte...

Zařizujeme v duchu moderního scandi. 11 tipů, jak tento styl dokonale vystihnout

Oblíbený severský design je světlý, neutrálně laděný a cítit z něj teplo domova. Jak postupně procházel časem a prostorem, podařily se mu různé povedené...

Co s přestárlou a nevzhlednou heucherou? Stačí jeden řez a bude „jako nová“

Každá rostlina potřebuje jednou za čas radikální přeměnu, po které nabere nový dech. V případě heuchery nejde o nic složitého a uvidíte, že po...